Projekt „Rozwój usług opiekuńczych na Ziemi Gorlickiej poprzez stworzenie placówek dziennej opieki dla osób niesamodzielnych i centrów wsparcia dla opiekunów faktycznych w Wapiennym i Klimkówce”
Informujemy, że Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Przemysko – Gorlickiej „ELEOS” realizuje w partnerstwie z Gminą Ropa projekt pn. Rozwój usług opiekuńczych na Ziemi Gorlickiej poprzez stworzenie placówek dziennej opieki dla osób niesamodzielnych i centrów wsparcia dla opiekunów faktycznych w Uściu Gorlickim i Klimkówce.
Numer projektu: RPMP.09.02.03-12-0476/19
Cel projektu:
Poprawa jakości usług społecznych i ich dostępności dla 64 osób niesamodzielnych i 64 opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych, zamieszkujących na terenie gmin Uście Gorlickie, Ropa, Sękowa i Grybów (gm. wiejska) - dzięki stworzeniu 2 placówek łączących funkcję:
- domu dziennej opieki niesamodzielnych seniorów świadczącego szeroką ofertę rehabilitacyjną i pielęgnacyjną, a także ofertę zajęć aktywizujących
oraz
- centrum wsparcia opiekunów faktycznych świadczącego szeroką ofertę opieki wytchnieniowej, wsparcia merytorycznego i wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w Wapiennem i Klimkówce.
Opis projektu - część partnera Gminy Ropa:
Gmina Ropa jest odpowiedzialna za przygotowanie i uruchomienie Ośrodka Wsparcia w miejscowości Klimkówka
Ośrodek w Klimkówce działa 8 godzin od poniedziałku do piątku. Uczęszcza do niego 14 seniorów.
Opieka ma charakter kompleksowy – na miejscu usługi opiekuńczo – pielęgnacyjne i aktywizacyjne świadczą opiekun medyczny, terapeuci zajęciowi, animator, pielęgniarka, pracownik socjalny. Wsparcie również świadczą psycholog i rehabilitant. Rano seniorzy przywożeni są z domu zorganizowanym transportem, a po południu odwożeni. W ośrodku zapewnione są dwa posiłki przygotowywane na miejscu i cały wachlarz zajęć aktywizacyjnych – rekreacyjnych, ruchowych, kulturalnych. W projekcie przewidziano również jednodniowe wycieczki.
Dla opiekunów faktycznych przeprowadzona jest praca indywidualna/ w małych grupach z psychologiem, pielęgniarką, rehabilitantem i pracownikiem socjalnym.
Ośrodek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Opis projektu - część partnera wiodącego:
W części inwestycyjnej projektu przewidziano przygotowanie i uruchomienie Ośrodka Wsparcia w miejscowości Wapiennem.
Ośrodek w Wapiennem działa 8 godzin od poniedziałku do piątku uczęszcza do niego 18 seniorów.
Opieka ma charakter kompleksowy – na miejscu usługi opiekuńczo – pielęgnacyjne i aktywizacyjne świadczą opiekun medyczny, terapeuci zajęciowi, animator, pielęgniarka, pracownik socjalny. Wsparcie również świadczą psycholog i rehabilitant. Rano seniorzy są przywożeni z domu zorganizowanym transportem, a po południu odwożeni. W ośrodku zapewnione są dwa posiłki przygotowywane na miejscu i cały wachlarz zajęć aktywizacyjnych – rekreacyjnych, ruchowych, kulturalnych. W projekcie przewidziano również jednodniowe wycieczki.
Dla opiekunów faktycznych przeprowadzona jest praca indywidualna/ w małych grupach z psychologiem, pielęgniarką, rehabilitantem i pracownikiem socjalnym
Ośrodek w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych
Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 w ramach: Osi priorytetowej IX – Region spójny społecznie, Działanie 9.2 – Usługi społeczne i zdrowotne, Poddziałanie 9.2.3 Usługi opiekuńcze oraz interwencja kryzysowa.
Termin realizacji: 30 kwietnia 2020 - 31 września 2022
Wartość projektu: 2 839064,23 zł
Dofinansowanie: 2 625 440,23 zł
Dofinansowanie ze środków UE: 2 413 204,59 zł